Webmasterların İşini Kolaylaştırabilecek Firefox Eklentileri

Çeşitli Firefox eklentileri ile tarayıcınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Kendi zevk ve yöntemlerinize göre seçeceğiniz eklentiler sayesinde kişileştirdiğiniz tarayıcınız işlerinizi kolaylaştıracak. Bizde Firefox kullanan webmasterlar için işlerini kolaylaştıracak bir kaç eklentiyi topladık.

1- Colorzilla: Web sitesi tasarlarken renk uyumunun ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Bunun için bazen saatlerce renk seçimi için düşünülür bazende girilen bir web sitesi ilham kaynağı olur. Yani her hangi bir web sitesinde kullanılan renk hoşunuza gider. Ancak o rengi almak için sitenin HMTL ve CSS kodlarında boğulmak gerekir. Bu gibi durumlara düşmek istemiyorsanız bu eklentiyi tarayıcınıza kurun. Eklenti sayesinde girdiğiniz web sitesinde tıkladığınız rengin html ve rgb kodları karşınıza çıkıyor.

2- Wappalyzer: Girdiğiniz sitenin kullandığı web araçlarını merak ediyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Böylece site WordPress, Vbulletin, Joomla gibi scriptlerden hangisi kullanıyor görmekle kalmazsınız ayrıca Google Analytics, jQuery, PHP, Piwik kullanıyorsa bunları da öğrenebilirsiniz.

3- SeoQuake: SEO her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Bu nedenle kendi sitemizi iyi takip ettiğimiz gibi rakip siteleri takip etmeliyiz. Ayrıca link ile tanıtım yazısı alacağımız siteleri iyi bir incelemeden geçirmemiz gerek. Buda oldukça çok zaman alan bir durumdur. Eğer zamandan tasarruf etmek istiyorsanız bu eklenti girdiğiniz sitenin PR değeri, Google ve Bing index sayısı, Alexa rank, Webarchive, Whois, sayfa kaynağı, link çıkışları ve girişleri, kelime yoğunluğu gibi bir çok bilgisini size sunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir