Roger Waters İstanbul Konseri İle Büyük Perormans

Roger Waters İstanbul Konseri

Pink Floyd’un kurucusu Roger Waters, gitarını Tohum Vakfı’na bağışladı. İmzalı gitarın satışından elde edilecek gelir, otizmli çocukların topluma kazandırılması için kullanılacak…

Dünyanın en büyük prodüksiyonu ‘The Wall’ turnesi ile 4 Ağustos’ta İstanbul’da İTÜ Stadyumu’nda konser veren Roger Waters, otizmli çocukları unutmadı. Ünlü müzisyen, Tohum Vakfı Özel Eğitim Okulu ve güzel sanatlar müzik lisesi öğrencisi Cem Sezgin’e imzaladığı gitarı bağışlarken, otizmli çocukların kendisi için hazırladığı resmi aldı. Waters’ın gitarı, Tohum Otizm Vakfı’nın kuruluşunun 10’ncu yılı kutlamaları kapsamında yapılacak özel gecede hayranlarının ilgisine sunulacak. İmzalı gitarın satışından elde edilecek gelir otizmli çocukların topluma kazandırılmaları yönündeki çalışmaların desteklenmesi için kullanılacak. Duyarlılığıyla takdir toplayan ve diğer sanatçılara da örnek olacağını umduğumuz Waters, İstanbul’daki konserini özel bir teşekkürle bitirerek “Sizin sıcaklığınızı daha önce hiçbir konserde hissetmedik” ifadesini kullanmıştı.

Savaş yaralarını yakından yaşadı

The Wall albümü 1979’da çıkmış, albümü temel alan aynı adlı film ise 1982’de yapılmıştı. Babasını II. Dünya Savaşı sırasında kaybeden Roger Waters’ın yaşamından izler taşıyan Pink isimli karakterin öyküsünü anlatan albüm ve film klasikler arasında yer alıyor. Roger Waters, muhteşem The Wall gösterilerini başlattığı 2010 yılında kendi sitesinde yayınladığı “The Wall neden şimdi?” başlıklı yazısında şunları söylüyor: “22 yıl önce şunları yazmışım: ‘Aklıma şu soru geliyor: Kültürümüzdeki iletişim teknolojileri aydınlanmamızı ve birbirimizi daha iyi anlamamızı mı sağlayacak, yoksa bizi oyuna getirip birbirimizden uzaklaştıracak mı?’ Bence bu soru anlamını hâIâ koruyor. İnternette ticaret ve propaganda bütün hızıyla sürüyor, ama bir taraftan anlayışın da geliştiğini hissediyorum. Fikirlerimizi çeşitli mecralarda paylaşmaya devam etmeliyiz.

Korkularımdan kurtulmam uzun zaman aldı

30 yıl önce The Wall’u yazdığımda korku içinde genç bir adamdım (aslında o kadar genç de değildim, 36 yaşındaydım). Korkularımdan kurtulmam uzun zaman aldı. The Wall’un bu yeni prodüksiyonunda, bazı kıyaslamalar yapmaya, içinde bulunduğumuz çıkmazın biraz aydınlanmasını sağlamaya çalışıyorum. The Wall’u bütün bu yıllar boyunca kaybettiğimiz tüm masumlara adıyorum. Eğitimli kesimde, insanların daha ‘insancıl’; yani daha cömert, daha işbirliğine yönelik, daha anlayışlı ilişkiler kurma yetisine sahip olmadığı görüşü var. Ben buna katılmıyorum. Bence, insanlığın öyküsünde böyle bir sonuç çıkarabilmek için henüz çok erken. Birbirimizi yemek yerine daha iyi bir noktaya ulaşmak için en azından bir şansımızın olduğuna inanıyorum. Bir sanatçı olarak, iyimserliğimi (ihtiyatı elden bırakmasam da) ifade etme ve başkalarını da bunu yapmak için cesaretlendirme sorumluluğunu taşıdığımı hissediyorum. Büyük sanatçı John Lennon’ın da dediği gibi, “Bana hayalci diyebilirsiniz, ama bu konuda yalnız değilim.”

 Kaynak: Mybilet dergi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir