Restoran ve Kafe Ruhsatı Almak İçin Neler Gereklidir?

Restoran ve Kafe Ruhsatı Almak İçin Neler Gereklidir?

Restoran ruhsatı ve cafe ruhsatı nasıl alınır? Cafe ruhsatı almak için neler gereklidir? İçkili mekan ruhsatı ve içkili mekan şartları nelerdir? Hakkındaki sorularınızı yazımızda bulabilirsiniz.

Cafe ve diğer iş yerleri için ruhsat müracaatın da bulunmak isteyen iş yeri sahibi gerekli evrakları hazırlayıp memura teslim eder. Umuma açık iş yerlerinde ruhsat müracaatı alındıktan sonra imar, itfaiye ve emniyet bakımından uyumlu olduğuna dair yazılar istenir. Bu yazıların gelmesi durumunda ruhsat müdürlüğü bünyesinde bulunan ruhsat komisyonu ilgili iş yerini 30 günlük bir süre zarfında ziyaret ederek denetler. Denetlemede eksiklik yoksa ruhsat verilir. Ancak eksiklik tespit edilirse bunlar hakkında iş yeri sahibine bilgi verilir. Bu durumda belli bir süre sonra tekrar denetleme yapılır ve eksiklikler giderilmişse iş yeri çalışmaya başlar. Aksi taktirde ruhsat alınamaz.

İçkili kafe ruhsatı almak için iş yeri sahibi her ne kadar belediyeye başvursa da ve istenilen belgeleri yerine getirilse de iş yeri ruhsatı verilmeyebilir. Çünkü içkili mekan ruhsatı için dikkat edilecek bazı konular vardır. Bunlar arasında en önemlisi işletmenin içkili yer bölgesi olarak tespit edilen bölge sınırında olmasıdır. İçkili yer olarak tespit edilen yer belediye meclislerince belirlenmektedir. Belediye sahası dışında ise valilik ve kaymakamlık görüşü alınıp tespit edilen yerlerdir. Ancak bu yerlerdeki iş yerleri içkili çalışma izni alabilir. Ayrıca içkili cafe açmak isteyenler iş yerini okul ve dini yapılara 100 metre uzakta kamu ve kuruluşlara da 30 metre uzaklıkta bir yere açmalıdır.

Yorum Yap