Kırşehir’in Mucur İlçesindeki Yer Altı Şehrini Gördünüz Mü?

Bir yer altı şehri olan Mucur üzerindeki ilçeden daha ilgi çekiyor. Bu harika şehir Kapadokya Turizmi‘nin konsepti içinde yer almak için bekliyor.

Hristiyanların Milattan sonra 3. ve 4. yüzyılda sığındığı Kırşehir’in Mucur ilçesinde bulunan yer altı şehri görenlere hayran bırakıyor. Şehir Kapadokya turizmi konseptine girmek istiyor.

Yer altı şehri 1974 yılında yapılan bir inşaat çalışması sırasında iş makinesinin şans eseri düşmesi sonucu bulunuyor. Daha sonra araştırılan yer altı şehri turizme açılıyor ve gelenlerin beğenisini kazanıyor. Mucur Kaymakamı Arif Yalçın tarihi yer altı şehrinin ilçe altında olduğunu söylerken daha 6 kat gittiğini de belirtiyor.

Kapadokya’ya oldukça yakın bir yer altı şehri olduğunu da sözlerine ekleyen Yalçın, buranın 1974 yılında bir inşaat makinesinin çalışırken yere gömülmesi sonucu şans eseri bulunduğunu belirtiyor. İnşaat makinesi gömüldükten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışma sonucu ortaya çıktığını anlattı.

Şehrin, milattan sonra 3. ve 4. yüzyıllarda Hristiyanlar için sığınak olarak kullanıldığının belirlendiğini dile getiren Yalçın, şöyle konuştu:

”Milattan sonra 3. ile 4. yüzyıla ait bu alanda, Hristiyanların hem dinlerini yaşamak hem de o zulüm ve baskıdan kurtulmak için burada yaşadıkları tespit ediliyor. İnsanların, burayı hem koruma amaçlı mesken edindiği, hem de basit ihtiyaçlarını giderdiği depolar ve hayvan barınakları yaptıkları görülüyor. Hava sirkülasyonun sağlandığı bir takım basit mekanizmalar var. İnsanlar baskıdan kurtulmak için bu yer altındaki yaşamı tercih etmişler.”

Yer altı şehrinin, ilçe merkezinin tam altında bulunduğunu kaydeden Yalçın, şöyle devam etti:

”Mucur’un yerleşim alanının yüzde 70′ine tekabül eden yeraltı şehri 6 katlı, ama sadece şu anda 2 katı ziyarete açık. Henüz içinde bulunduğumuz bu tarihi alanın sınırlarını bilmiyoruz. Zamanla öğrenmeye çalışıyoruz.”

Yer altı şehrinin ortaya çıkarılamayan diğer katları için de çalışma yapılması gerektiğini aktaran Yalçın, ”Burda yapılacak çalışmların geliştirilmesiyle beraber, 6 katlı mevcut yerleşim yerinin yüzde 70′ni kapasayan büyüklük ve derinlikteki bu şehir daha da yakından tanınabilecek” dedi.

Yalçın, Mucur yeraltı şehrinin, Kapadokya’ya yakın olması nedeniyle buranın Kapadokya turizm konseptine alınmasını istediklerini belirterek, gerekli tanıtımların da yapılması ile Hristiyan aleminin yer altı şehrine ilgi göstereceklerine inandıklarını sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir