Jurassic Park 3D Olarak Geliyor

Jurassic Park 3D Olarak Geliyor

Sinema tarihinin en önemli serilerinden Jurassic Park’ın 3D versiyonu 20 sene sonra yeniden gösterime giriyor. Yönetmen Steven Spielberg “Yıllar önce filmi üç boyutlu olarak düşünerek çekmiştim” diyor. Çeviren: Belgin Elçioğlu

Jurassic Park’ı aslında bir bakıma ilk başta zihnimde üç boyutlu olarak çekmiştim. İleri ve geri yöndeki dinamik efektler vardı. Mesela yaratıkların ve insanların kameraya doğru hızla koştuğu sahneler. Yani yıllar önce filmi üç boyutlu olarak düşünmüştüm. Ama o dönemde filmi üç boyutlu olarak yapmayı kesinlikle düşünemezdim. 20 yıl önce 3D teknolojisi prime time için hazır değildi. Ama şu anda hazır. Titanic filminin dönüştürülmüş hali olağanüstüydü. Orijinali 3D olarak çekilmiş gibi görünüyordu. Filmi gördüğümde, “Bunu gerçekleştirenler aynı şeyi Jurassic Park için de yapabilirler belki” diye düşündüm. Mutfak sahnesi harika oldu, çünkü uzun tezgahların ucuyla kapı arasında uzun bir mesafe var. Böylece muazzam bir perspektif duygusu vermek mümkün oluyor. Bunu daha önceki iki boyutlu tekniğimizle yapabilmemiz mümkün değildi. Aynı perspektif duygusu, çocukların arabada sıkışıp kaldıkları ve T-Rex’in arabaya saldırmaya başladığı sahnede de var. 3D sistemi sayesinde gerçekten arabanın içindeymişsiniz gibi hissedebiliyorsunuz.

Onlarla birlikte sıkışıp kalmış gibi oluyorsunuz. Eski iki boyutlu versiyonda bunu o kadar hissettirmek mümkün olmuyordu. Ama perspektif eklenince ve öne ve geriye doğru giden düzlemler olunca, arabanın içinde gerçekten sıkışıyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu efekt beni gerçekten çok şaşırttı. Stereo tekniğini kullanmamız gerekiyordu. Sesi görünür hale getirmek, resme dönüştürmek gibi bir şey. 3D teknolojisinin Jurassic Park’a kattığı zengin öğelerin bir kısmından faydalandım. Sesin zenginleştirilmiş görsel öğelerle birlikte yürümesi şarttı. Eski filmi DVD’den ya da daha önceki dönemde video kasetten seyretmiş olanlar için 3D versiyonu beyazperdede seyretmek gerçekten büyük bir şans olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir