İlaç Sektörü 10 Yılda 2 Kat Büyüme Gösterdi

İlaç sektörü 10 yıl öncesine oranla 2 kat büyüme göstererek 15 milyar liralık bir pazara ulaştı. En önemli sektörlerden bir tanesi olan ilaç sektörünün bu büyümesi içinde çalışmalar devam ediyor ancak yerli üreticilerin sorunları artmakta.

Kimya sanayinin en önemli alt sektörlerinden biri olan Türk ilaç sektörü, son yıllarda hızlı büyüme rakamlanyla dikkat çekiyor. Yüksek katma değer yaratan sanayilerin başında gelen sektör, 10 yıl öncesine göre yaklaşık iki kat büyüyerek 15 milyar liralık pazar büyüklüğüne ulaşn. Türkiye’de sağlık sisteminde yaşanan dönüşüm ile birlikte hizmet kalitesi yükselip pazar büyürken, diğer yandan yerli ilaç üreticisinin yaşadığı sorunlar da artıyor.

Maliyetlerin giderek artması, buna rağmen ilaç fıyadannın eski rakamların da altına düşmesi nedeniyle iç pazarda zora giren üretici, çareyi ihracatta buldu, ilaç ihracatı son beş yılda yüzde 58.6 oranında artış gösterdi.

Geride bıraktığımız yılda, ilaç sektörü en fazla ihracatı Almanya, Irak ve İsviçre’ye yaptı. İngiltere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Slovenya, Belçika, Azerbaycan-Nahcivan, ABD ve Cezayir de ilaç ihracatı yapılan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Sektörün son beş yıldaki ihracat rakamlarına bakıldığında; 2007 yılında 322 milyon 785 bin dolar olan ihracatın 2011 yılında 512 milyon 161 bin dolara yükseldiği, bu dönemdeki ihracat artışının yüzde 58.6 olduğu görülüyor. Sektör, 2012 yılının yedi aylık döneminde ise, 316 milyon 168 bin dolarlık ihracata ulaştı. Büyük ölçekli şirketlerin hakim olduğu ilaç sektöründe şu an yaklaşık 300 firma faaliyet gösteriyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün önemli alt sektörlerinden biri durumundaki ilaçta, son yıllardaki ihracat artışlannın dikkat çekici olduğunu ancak Türkiye’nin bu alandaki potansiyelinin yüksekliği göz önüne alındığında, katma değer artışının sağlanmasıyla birlikte ihracatın da ivme kazanacağını dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir