Hemoroid (Basur) İlaçla Tedavisi

Anüsün çıkışında olan basur rahatsızlığı genelde çok oturan kişilerde görülür. Ayrıca uzun süre ayakta duran, tuvalette fazla oturan ve ıkınan, ishal rahatsızlığı yaşayanlar ve çok fazla baharatlı gıda tüketenlerde de oluşabilir olup hayatı çekilmez bir hale getirir. Hatta ilerlerse basur ameliyatı bile gerekebilir. Bu nedenle ne kadar hızlı tedavi edilirse o kadar iyidir. Peki tedavi için ne yapılmalıdır?

Hemoroid tedavisi için genelde yaşam stiliniz de bazı değişiklikler yapmamız gerekir. Tabi bu değişiklikler basur tedavisi sağlasa da gündelik hayatımızın olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu olumsuzluklar okul, iş ve sosyal hayat gibi bir çok alandan geri kalmamıza sebep olur. Ama ilaçla basur tedavisi sonucu bu süreyi kısaltıp hayatınızı daha kolay düzene sokabilirsiniz.

İlaçla basur tedavisi için hidrokortizon ile lokal anestezik maddeleri bulunduran krem, fitil ve merhem kullanabilirsiniz. Böylece ağrılarınız ve kaşıntınız azalıp iyileşme hızlanır. Ama krem kullanımına büyük dikkat edin. Eğer doktorunuz kremin bir haftadan uzun süre kullanılmasını söylemedi ise kesinlikle bunu yapmaktan kaçının aksi taktirde yan etkileri olan iltehap, kızarıklık ve deri incelemesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir