Hayal Gücü Ruhun Gözüdür

Henüz çocukluk yıllarımda legolar ile yeni şekiller, yeni tasarımlar yapmayı her çocuk gibi bende çok severdim. Birbirlerine geçmeli o onlarca parçayla kendime şatolar, itfaiyeler, arabalar, evler, hatta kahveler yapardım. Şimdi o kendi kafamda canlandırdığım hayallere baktığımda, çocukların yetişkinlere göre ne kadar büyük bir hayal dünyası olduğunun farkına varıyorum.

Beyin ve vücut gelişiminin henüz çocukken desteklenmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Geleceğin ressamlarını, mimarlarını, doktorlarını henüz küçük yaşlarda oynanan oyunlar ve oyuncaklar geliştirir. Hayallerinizi sınırlamayın. Çünkü her icat bir hayalle başlamadı mı? Otomobil, internet gibi… Walter Ellas Disney in bir sözünde de söylediği gibi “Hayal edebilirseniz, yapabilirsiniz.”

Çocuklar bu tür oyunları oynarken rahatlar, iletişimi güçlenir ve hayal dünyasını geliştirir. Size düşen ise onun oyun alanını ferah ve rahat tutmak. Daha sonra birleştirdiği lego şekillerinden nasıl hayaller kurduğu konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Belki çocuğunuza hediye edeceğiniz bir lego seti ile çocuğunuzun bütün yaşantısına etki edecek,  yön vereceksiniz.

Emin olun sürekli bilgisayar oyunları oynayan  ya da sürekli çizgi film izleyen bir çocuk ile parkta oyun oynayan, legolardan çeşitli şekiller yapan ve onların dünyasına dahil olan bir çocuğun gelecekteki yaşantısında ve karakter yapısında çok büyük farklılıklar görebilirsiniz.

Hayal gücünü sınırlamayın. Einstein’in de söylediği gibi “hayal gücü ruhun gözüdür.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir