Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir?

Her geçen gün doğalgaz, benzin ve elektrik gibi bir ok şeye zam geliyor. Ancak bunlar arasında elektriğin büyük bir önemi var. Çünkü elektriği insan hayatının olmazsa olmazıdır. Bu sebeple oldukça sık kullanılır. Elektrikten tasarruf etmek işte bu sebeple oldukça önemlidir. Enerji tasarrufu ile bütçenizi artan zamlara göre ayarlayabilirsiniz.

ENVERDER yani Enerji Verimliliği Derneği tarafından yayınlanan verilere göre elektrik tüketiminin %10 ile %15’i kullanılmadığı halde prize takılı kalan cihazlardan kaynaklandığı görülmekte.

ENVERDER Bursa Şubesi Kurucu Başkanı Dr. Mühendis Mustafa Uysal, gelen zamanlardan sonra daha fazla önem kazanan enerji tasarrufu için önerilerde bulundu. Ayrıca enerji maliyetinde olabilecek artışlar için hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Uysal, Türkiye de oldukça fazla enerji israfı olduğu söyledi. Artan enerji maliyetinin arması sonucu oluşan etkiyi azaltmanın tek yolunun tasarruf önlemleri almak olduğunu belirten Uysal, elektrik artışının sanayiyi de etkilediğini ve bunun üretime yansıyacağını belirtti. Yılın son çeyreğinde gerçekleşecek maliyetin haberini verdi.

Kullanılmadığı Halde Prize Takılı Olan Cihazlar Enerji İsrafının %15’ini Kapsıyor

Evlerde kullanılmadığı halde prize takılı olan cihazların %10-15 oranında elektrik tüketimini kapsadığını belirten ENVERDER Başkanı Uysal, sahip olunan beyaz eşyaların yenileri ile değiştirilmesi durumunda %45 oranında enerji tasarrufu sağlanabileceğini söylüyor. Uyku modun da bırakılan televizyon ve bilgisayar gibi cihazlarında yıllık 9MWh elektrik tükettiğine dikkat çeken Uysal, şunları söylüyor:

“Buzdolabınızı mutfağın en soğuk yerine, ocak ve radyatörden uzağa yerleştirin, böylece buzdolabınız yüzde 15 daha az enerji tüketsin. 20 yıldan bu yana kullandığınız buzdolabını yenisi ile değiştirin yüzde 45 daha az enerji harcayın. Ev ve iş yerlerinde kullandığınız asansörlerin bakımını yaparken enerji tüketimlerine de göz attırın. Ülkemizde ruhsatlı asansör sayısının 180 bin adet olduğu, denetimsiz olduğu için sağlık ve güvenliği olmayan verimsiz, fazla enerji tüketen toplam 300 bin adet asansör olduğu tahmin edilmektedir. Sadece elektrik projelerinde asansör motoru olarak yaklaşık 7,5 kw’lık bir güç olarak dikkate alındığında 2.250 MW bir kurulu gücün varlığından söz ediyoruz. Yani 2 adet Keban gücüdür bu. Burada yüzde 10′luk bir enerji tasarrufu sağlayacak motor değişimi bizlere 225 MW’lık bir avantaj sağlayacaktır.”

Benzin Tasarrufu İçin Toplu Taşıma Kullanın

Şehir içinde gitmek istediğiniz yerlere özel araba ile değilde toplu taşıma ile giderek benzin tüketiminin azaltılabileceğini belirten Uysal, 2008 yılında yapılan Almanya Federal Çevre Dairesi’nin hesaplamasına göre %60 doluluk ile çalışmakta olan şehirler arası otobüsün kişi başına yaktığı yakıt 100 kilometrede 1,4 litre dedi. Uysal, “Bunu, kişi başına 3,1 litre tüketimle yüzde 21 dolulukla çalışan şehir içi otobüsü izlemektedir. Buna karşılık, içerisinde tek sürücü ile şehir trafiğine çıktığınız otomobil 6 ila 10 litre tüketim ile en kötü ulaşımı sağlar. Yani otobüse bindiğinizde en az 1/3 oranında tasarruf sağlarsınız. Bunun yanında, şehir içi ulaşım yoğunluğu ve çevreye salınan zehirli gazlar da artı hanenize yazılır. Enerjinin verimli kullanımının sağlanmasında en temel gösterge enerji yoğunluğunun düşürülmesidir. Ülkemizde kişi başına enerji tüketimi OECD ülkeleri ortalamasının yaklaşık 1/5′i oranında, enerji yoğunluğu ise OECD ortalamasının iki katı kadardır. Sokak aydınlatmalarında otomasyona geçin. Ülkemizde tüketilen elektriğin yüzde 20′si aydınlatma amaçlı kullanılmaktadır. Bu alanda, tasarruflu lambalara geçişi büyük bir çoğunlukla sağladık. Peki gecenin ilerleyen saatlerinde sadece ihtiyaç duyulan alanlarda aydınlatmayı sağlayamaz mıyız? 8 MW’lık aydınlatma gücümüzü bu şekilde ilave bir yatırım olmadan 2 yıl daha kullanabiliriz.” dedi.

Isı Tasarrufu İçin Bina Yalıtımı Önemli

Diğer bir israf olan ısınma tasarrufuna de değinen Uysal, bina yalıtımının %60’a varan ısı tasarrufu sağladığını belirtip yalıtım yapmayan binaların hala yapabileceğini belirtiyor.

2007′de yayınlanan Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, binalarda ısı ölçümlerinin pay ölçerler ile yapılmasının zorunlu olduğuna vurgu yapan Uysal, pay ölçer kullanarak kullanıldığı kadar ısıyı ödemeyi ve böylelikle tüketicilerin enerji verimliliğini daha sıkı uygulamasının hedeflendiğini söyledi.

Enerji dağıtım şirketlerinin de Avrupa’daki kuruluşlar gibi tüketicilerini enerji verimliliğine teşvik etmesi gerektiğine vurgu yapan Dr. Uysal, fiyatlandırmada yalıtım yapan tüketici ile yapmayan tüketicilerin ayrılabileceğini söyledi. Aynı şekilde, bazı Avrupalı gaz dağıtım şirketlerinin, ömrünü tamamlayan kombileri ücretsiz yenilediğini belirten Dr. Uysal, bu tür uygulamalara geçişin Türkiye’de de yapılmasının beklendiğini kaydetti. Piyasada tam rekabet şartlarının oluşmaması sebebiyle bu tür tüketici lehinde promosyonların uygulanmasına Türkiye’de henüz rastlanmadığına işaret eden Uysal, enerji bağımlısı olarak ihtiyaç duyulacak enerjiyi çeşitlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Uysal, aşırı doğalgaz bağımlılığının, nükleer ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi temiz enerji kaynaklarına yayılmasında yarar olduğuna dikkat çekti.

Bilindiği gibi; önce doğalgaza ve ardından elektrik fiyatlarına zam yapıldı. 1 Ekim’den itibaren doğalgaza konutlarda yüzde 16, sanayide yüzde 18 oranında zam yapıldı. Perakende elektrik fiyatları, kilovat saat başına meskende yüzde 9,81 artarak 35,704 kuruşa, orta gerilim sanayi abonesinde yüzde 4,03 artarak 27,748 kuruşa, ticarethane abonelerinde yüzde 8,06 artarak 35,934 kuruşa yükseldi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir