Diyabet Nedir? Kimlerde Görülür?

Halk arasında şeker hastalığı olarak daha çok bilinen Diyabet‘e oldukça sık rastlanır. Eğer tedavi edilmezse büyük sorunlara yol açar. Hastalığın oluşma sebebi pankreasın ürettiği insülin miktarının az olmasıdır. Yetersiz veya etkisiz olan ünsilin yüzünden besinlerin tüketimi ile alınan şeker ihtiyaç duyulan hücrelere ulaştırılamaz. Hücreler şekersiz kalır ama kandaki şeker miktarı artar. Artan kan şekerinin etkisi ile hücreler zarar görmeye başlar.

İnsan vücudu bir miktar şekere (glikoza) sürekli olarak ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyulan bu şeker kanda bulunur ve vücudun hangi hücresine lazımsa pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin ile oraya taşınır. İnsan hayatının devam etmesi için bir enerji kaynağı olan glikoz gereklidir. Glikoz yakılarak gerekli olan enerji sağlanmış olur.
Bu hastalığa oldukça sık rastlanır. Bir çok kişide vardır ancak çok tehlikeli düzeyde değildir. Ama bazı kişilerde şeker hastalığı çok tehlikeli bir hal alır. Bu gibi durumlarda insülin iğneleri kullanılır aksi taktirde vücut ihtiyacı olan enerjiyi karşılayamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir