Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Çiçekçi dükkanı açmak için gerekenler ne olduğunu merak ediyorsanız ilk yapacağınız şey bilgi toplamak olmalı. Çiçekçilik işine girmeden önce gerekenlerin neler olduğunu iyi bir şekilde araştırmalısınız. Bunlar arasında öncelik çiçek ve aksesuarları nasıl temin edebileceğinizi öğrenmekten gelir. Diğer konu ise olmazsa olmaz aranjmanlar. Profesyonel aranjmanların yapılışını öğrenmelisiniz. Bunun için internet ve kitaplardan yararlanabilirsiniz. Zamanla kendinize özel aranjmanlar yapmaya başlarsınız. Diğer öğrenmeniz gereken konu da pazarlama stratejisidir. Bu kısım en önemli konudur. Eğer tüm bunları halletti iseniz dükkan açmak için nelerin gerekli olduğuna bakabilir ve buna göre çiçekçi dükkanı açma maliyetini belirleyebilirsiniz. Bu maliyet genelde 10 bin ile 15 bin arasında olmaktadır.

Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Neler Gereklidir?

1- Çiçekçi dükkanı açmak için gerekli olan ilk şey açacağınız dükkanın franchise olacağı mı? Yoksa yeni bir çiçekçi dükkanı mı olacağına karar vermektir. Üçüncü bir seçenek var oda var olan bir işletmeyi satın almaktır. Bu üç yönteminden birisinde karar vermelisiniz. Çünkü franchise yani bayiliğin kendine göre avantajları yada eksikleri olurken yeni bir dükkan açmanın da farklı avantajları ve eksikleri vardır. İlk öncelik bu kararı vermeyi gerektirir.

2- Yukarıda belirttiğimiz üç yöntemden birine karar verdiyseniz yapacağınız ikinci işlem bir iş planı hazırlamak olmalıdır. Çiçekçi dükkanı açmak istediğiniz bölgede bir araştırma yaparak orada bir ihtiyaç ne kadar ve rekabet nasıl.

3- Dükkan büyüklüğünü belirleyin. Satış işlemini hariç tutarak ne adar bir alan gerekli belirleyin. Bu alan içinde depoya da yer vermeyi unutmayın.

4- İlk zamanlar için ihtiyacınız olacak çiçek ve malzemeleri belirleyin. Bu ihtiyaçlarınızın arasına telefon, faks makinesi, bilgisayar, plastik mühür, etiketler, kalemler ve fatura malzemelerini de ekleyin. Ayrıca dükkanda çalışacak işçi gerekiyorsa onu ve sigortasını da unutmayın.

5- Açacağınız mağazaya bir tedarikçi ayarlayın. Depolamak için alacağınız çiçekler için bir yetiştirici yada toptancı belirleyerek onlarla görüşün. En uygun teklifi veren tedarikçiye ek olarak en güvenilir ve en kaliteli iş sunanla anlaşmak için hepsiyle görüşmeler yapın.

6- Ve son olarak çiçekçi dükkanınız için bir açılış töreni düzenleyebilirsiniz. Unutmayın ki tüm bu işlemler karmaşık ve zor gibi gözükse de zamanla mutlaka alışacaksınız ve size daha kolay gelmeye başlayacak.

Çiçekçi Dükkanı Maliyeti Ne Olur?

Çiçekçi dükkanı açmak için gerekli olan yatırım miktarı çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Açmak istediğiniz şehir, lokasyon, dükkan büyüklüğü, elaman sayısı ve tercih edeceğiniz çiçek çeşitleri gibi çeşitli faktörler maliyeti büyük ölçüde etkilemektedir. Ancak ortama bir çiçek dükkanı maliyeti ortalama olarak 10-15 bin arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir