Bandırma Halkının Banvit Şikayeti

Banvit ve Bandırma sorunu

Bandırma bölgesinin kalkınmasına büyük katkısı olan Banvit, son yıllarda bazı şikayetlerin oluşmasına sebep oldu.

Bölgede ekonomik anlamda büyük önemi bulunan Banvit markasının karşısında yerel halk duruyor. Halk markaya cephe almak istemese de bu gidişle durumu mahkemeye bile taşıyacaklar. Her geçen gün daha fazla kişinin tepkisini çeken Banvit şehirde kötü kokunun kaynağı. Türkiye’de ki en büyük tavuk üreticilerinden biri olan Banvit 2007 yılından beri bu sektöre ek olarak kırmızı et üretimine de başladı. Girişim sonucu 20 binden fazla büyükbaş hayvana sahip olan Banvit kırmızı et tedarik etme ve fiyat sorunu ile karşılaşarak 2011 yılında tüm hayvanları keserek sektörden çekileceğini açıklamıştı. 8-9 ay içerisinde kırmızı et piyasasından çıkacaklarını açıklayan Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, buna rağmen hala üretime devam etmekte. Kararından vazgeçen şirket Eylül’de hayvan sayısını 25 bin’e çıkarmış olup hedeflerinin 60 bin olduğunu açıkladı.

Günümüzde 30 bin civarında ineğe ulaşan Banvit hayvanların daha etli olması için onları sürekli besliyor. Bu doğrultuda büyük bir dışkı üretimi yapan hayvanlar sorun olmaya başladı. Şirket bu seferde dışkıları değerlendirme sorunu ile karşı karşıyaydı ancak çok zaman geçmeden biyogaz üretimine girişti. Görener ailesi dışkıdan biyogaz üretecek bunu elektriğe dönüştürecek. Bu sayede Banvit’in elektrik ihtiyacı karşılayacaktı. Ancak bu durum Bandırma da yaşayanların pis bir koku ile karşı karşıya kalmasına neden oldu. Özellikle lodoslu günlerde daha çok kötü kokuya maruz kalıyor halk.

Bandırma köylüsü bu kokuya alışık olsada hatta hoşlarına gitse de bir iddia daha ortada var. Oda Banvit’in daha fazla biyogaz elde ede bilmek için inek temlerine katkı maddesi koyduğu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir